YouTube SEO Rehberi: En Çok Sorulan Sorular?

YouTube videosu nasıl öne çıkar?

Merhabalar Ytseouzmanı olarak bu yazımızda youtube seo rehberi serimize başlıyoruz. Bu serimizde youtube kanalınız hakkında aklınıza en çok takılan soruları yanıtlamaya çalışacağız. Youtube seo rehberi serisinin devamını web sitemizden takip edebilirsiniz.

YouTube SEO Rehberi: En Çok Sorulan Sorular?
YouTube SEO Rehberi: En Çok Sorulan Sorular?

Youtube seo konusunda ekibimizle birlikte gerek bionluk gibi freelancer sitelerinde olsun gerekse web sitemiz ve müşterilerimizi tavsiyeleri ile yüzlerce kanala dokunma fırsatımız oldu. Müşteri memnuniyetini en üst seviyede tuttuğumuz youtube hizmetlerimizde bu kadar olumlu sonucu görmek bizi daha da hırslandırdı. Youtube seo hizmeti ve youtube kanal danışmanlığı uyguladığımız kanallarda %95 lik bir başarı oranı yakalamak çok büyük bir başarı.
Özellikle spam ve shadow ban gibi sorunlu kanallarda %100 başarı yakaladık. Eğer sizde youtube seo ve youtube danışmanlığı hizmetimizden yararlanmak isterseniz whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bu bir youtube seo rehberi serisi olduğu için elbette tek yazıda her şeyi anlatamayacağız. Fakat sizlerin en çok sorduğu bir kaç soru ile başlamak en doğru adım olacak.  Daha sonra bu seride farklı konulara da değineceğiz.

YouTube SEO nedir nasıl yapılır?
YouTube SEO nedir nasıl yapılır?

YouTube SEO nedir nasıl yapılır? (Youtube Seo Rehberi)

Youtube seo nedir ve nasıl yapılır sorusu en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Bunu anlatmak için SEO kelimesinin açılımına bakmalıyız.

İngilizcede ve Türkçede kısaca SEO (search engine optimization) olarak ifade edilen terim Arama motoru optimizasyonu olarak Türkçeye çevrilir. Bildiğiniz gibi Google gibi youtube platformu da başlı başına bir arama motorudur. Fakat şu yanlış bilinmektedir ki youtube arama algoritması ve sistemi farklı, Google arama motoru algoritması ve sistemi farklıdır.
Çünkü youtube video araması yaparken, Google yazı araması yapmaktadır. Seo çalışmalarında en çok karşılaştığımız sorunda bu.

Özellikle bionluk.com dan gelen müşterilerimiz farklı kişilerin seo çalışmaları sonucunda var olan izlenmelerinde bile kayıplar olduğunu kazançlarının yarı yarıya düştüğünü soyluyor. Burada gerekli incelemeleri yaptığımızda youtube kanallarına ve videolara yanlış seo çalışması uygulandığını görüyoruz.

Tecrübesiz ve işi bilmeyen kişilerce yapılan seo çalışması faydadan çok zarara neden olacaktır?  Youtube içerik üreticilerini zor durumda bırakan bu çalışmalar SEO mantığının genellenmesiyle ortaya çıkıyor.

Youtube içerisinde kitlenin izlediği videoları, izlenme süresi ve youtube içerisinde ki mevcut arama sonuçlarına kadar bilinmesi hatta bu alanda özel olarak gerçekleştirdiğimiz detaylı analiz çalışmaları yaparak hedeflediğiniz kitlenin tüm kriterlerini tespit edip kitlenize göre bir çalışma gerçekleştiriyoruz.  Youtube seo rehberi elbette her sorunuza cevap olamayacak. Çünkü burada paylaştığımız tüm veriler genellemedir. Ama youtube kanalınız özeldir ve her bir kanal ayrı ayrı ele alınıp kitlesine göre özgün bir şekilde değerlendirilip gerekli çalışma uygulanmalıdır.

 

YouTube Kanalım neden izlenmiyor?

YouTube Kanalım neden izlenmiyor?

YouTube Kanalım neden izlenmiyor? (Youtube Seo Rehberi)

Youtube seo konusunda çok fazla bir bilgimiz yok. Çünkü Türkiye olarak bu seo konusuna en az dikkat edin ülkeyiz. Ve özellikle en çok hata yapan ülkeyiz. Bu youtube seo hatalarının birçoğunu bilmeden yapıyoruz. Bu normal bir şey bilmediğimiz bir konu hakkında hata yapabiliriz ve zamanla bu öğrenilebilir doğru kaynaklara baktığımızda. Türkiye’de özellikle sosyal medya seo çalışması ile web site seo çalışması birbirine çok karıştırılan bir konu.

Youtube seo konusunda yaptığımız diğer hatalarda yanlış bildiğimiz bilgiler. Youtube algoritmasından bahsedeyim kısaca. Youtube algoritması 2022 yılının 6. ayından itibaren yapay zeka tarafında kontrol edilmeye başlanan, izleyici ve video içerik üreticisinde köprü kuran bir sistem bütünüdür. Bu sistemin elbette bir tanışma mantığı var. Bu sistem aynı zamanda sürekli olarak güncellemektedir.

Bu yazıyı ben yazarken son 30 günde 8 defa güncelleme yapıldı algoritmada. Burada şunu anlatmaya çalışıyorum aslında youtube algoritması sürekli güncellenen bir sistem ama youtube seo konusunda bilgi veren eğitimler ve videolara baktığımda hepsinin kaynakları 5 yıl önceki sisteme dair. Özellikle youtube içerisinde videolara dikkat ettiğinizde yanlış bilgiyi birbirinden alıp video hazırlayan bir çok kanal görürsünüz. Ama bu son derece yanlıştır. Çünkü bu yanlış bilgiler güncel youtube algoritması ile ters düşebilir, buda kanalınıza spam veya shadow ban atılmasına sebep olur.

YouTube SEO çalışması nasıl yapılır?
YouTube SEO çalışması nasıl yapılır?

YouTube SEO çalışması nasıl yapılır?

Youtube seo çalışması öncelikle profesyonel kişilerce yapılmalıdır. Bu konuda ytseouzmanı olarak sizlere hizmet veriyoruz. Yaptığımız çalışma ise kısaca şu şekilde. Pro paket aldığınızda sizin yapacağınız çok fazla bir şey kalmıyor. Tüm youtube seo çalışmasını bizler sizler adına yapıyoruz.

Öncelikle youtube kanalınızın ayarlar bölümünden bizlere yönetici olarak yetki veriyorsunuz. Bu şu demek kanalı yönetmemize izin veriyorsunuz fakat kanal sahibi değişikliği gibi önemli konularda yetkimiz olmuyor. Ve şuda var bunu pek kimse bilmesede yeni çıkan kurallara göre youtube kanal sahipliğini değiştirmek için 7 gün beklemeniz gerekmektedir. Bizim çalışmamız maksimum 3  gün içinde tamamlanır.

Youtube yetkisi verdikten sonra elimizdeki özel ajans programı sayesinde detaylı youtube verilerinizi çekiyoruz. Bu verileri çekmemizin asıl sebebi youtube kanalınızın geçmişinde neler olup bitmiş öğrenmek. Bu aşamada bu özel programın bize sağladığı avantajlardan biri kanalınızda spam yada gölge ban dediğimiz shadow ban hareketinin olup olmamasıdır. Eğer bunlar varsa çalışmayı farklı şekilde yapıyoruz.  Daha sonra kanal ayarlarınız ve gerekli çalışmalar kanalınıza uygulanır.

Tabiki bu kadarla sınırlı değil. Bu kadar veri elimizdeyken çalışmamız sonlandığında sizlerle 1-2 saat süren bir toplantı tertip ediyoruz. Alanında uzman ve Google youtube ürün uzmanı olan arkadaşımız sizlerle veriler ışığında bir araya geliyor. Youtube seo ve youtube algoritması konusunda sizlere bilgi verirken, bundan sonra neler yapmalısınız nasıl bir yol izlemelisiniz ayrıntılı şekilde anlatıyor. Daha sonrada sizin aklınıza takılan sorulara yanıt veriyor. Arkadaşımız aktif olarak youtube support bölümünde Türkçe soruları yanıtlayan şuan tek isim. Kendisine youtube support bölümünden de ulaşabilirsiniz.

Ve youtube seo çalışmamız bu şekilde son buluyor. youtube seo hizmeti sonrasında whatsapp hattımız üzerinde 1 ay daha destek almaya devam edebilirsiniz. Youtube seo verileri aylık bazda değiştiği için bu sureyi makul kıldık. Tabii ki bir kez youtube seo çalışması alsanız bile desteğimiz her zaman sizinle.

YouTube izlenme nasıl arttırılır?
YouTube izlenme nasıl arttırılır?

YouTube izlenme nasıl arttırılır? (Youtube Seo Rehberi)

Youtube izlenme ancak ve ancak organik bir şekilde kitle odaklı arttırabilir. Genelde bot satışı ile bir yerlere gelmeye çalışan kanallar ve face guruplarındaki izleme ve takip oluşumları kanalınıza yarardan çok zarar sağlar.  Karşımızda çok iyi düşünülmüş ve devamlı geliştirilen bir sistem var bu sistem sadece organik izlenmeli kanalları istiyor. Yapacağınız en küçük bot hareketi sizleri çok fazla geriye götürecektir.

Youtube izlenmelerinizi arttırmak istiyorsanız yapacağınız en önemli adım konunuzu ve videolarınızı iyi hazırlamanız. Youtube videolarınızı iyi hazırlayabilmek içinde öncelikle kitlenizi tanımalısınız. Youtube seo hizmeti kapsamında biz tecrübelerimiz ve youtube verileri ışığında kanal sahiplerine bu konuda bilgilendirme yapıyoruz. Buda bizi kesin sonuca ulaştırıyor. Eğer seo paketi almayı düşünmüyorsanız yapacağınız en önemli iş kitlenizi iyi analiz edip çok iyi düşünmenizdir. Bu da zaman içerisinde youtube izlenmelerinizin artmasına sebep olacaktır.

Tabiki seo konusunda da hatalı hareketler yapmaktan kaçının. Spam hareketi bulunan bir kanal 100-200 izlenmeleri aşamaz.

YouTube SEO skoru nedir?

Youtube seo skoru algoritmanın kanalınıza meta konusunda verdiği puandır. Bu puan 100 üzerinden belirlenir.  Kullandığımız özel program sayesinde biz bu rakamı görüyor çalışmamızı bu yönde gerçekleştiriyoruz. Vidiq ve tubebuddy gibi seo skoru veren bir çok uygulamada mevcuttur. Fakat bu uygulamalar İngilizce bazlı olduğu için Türkçe olan kanallarda net veriler vermemekte yanlış yönlendirme yapmaktadır.

YouTube videosu nasıl öne çıkar?
YouTube videosu nasıl öne çıkar?

YouTube videosu nasıl öne çıkar? (Youtube Seo Rehberi)

Youtube videosu nasıl öne çıkar herkesin en çok merak ettiği bir diğer soru.  Youtube videolarınızı öne çıkartmak istiyorsanız öncelikle seo konusunda sorunsuz olmalısınız ki sizi daha çok kişiye algoritma önersin. Daha sonra hazırladığınız için öncelikle kitleniz için mükemmel seviyede olmalı daha sonrada genele hitap etmeli. Bu konuda ne kadar tartışma olsa da ben kitleden yanayım. Çünkü sadık bir kitle oluşturmak zaman içerisinde sizi başarı merdivenlerinde üst sıralara taşıyacaktır.

Şimdi sizlere sormak istiyorum sadece bir videonuzla mı öne çıkmak istersiniz yoksa kanalınızdaki tüm videolarla. Tabi ki herkesin tercihi tüm videolarla olacaktır. Bu nedenle her videomuzun özel ve iyi olması, kitleye uygun hazırlanması çok önemlidir. Youtube kanal danışmanlarımız yine bu konuda sizlere destek vermektedir.

YouTube haftada kaç video atılmalı?
YouTube haftada kaç video atılmalı?

YouTube haftada kaç video atılmalı?

Youtube sizlere haftada şu kadar video atın diye bir şart koşmaz. Fakat unutmama gerekir ki rakibiniz çok ama çok fazla. Önceden rakip ve video azdı. Şuanda aynı videolardan defalarca hazırlanmış bir şekilde. Bu nedenle haftada şu kadar videodan çok dikkat etmeniz gereken konu daha kaliteli izlenebilir videolar oluşturmak. Haftada 7 atıp izlenmemektense haftada bir tane hazırlayıp mükemmel bir video hazırlamak daha faydalıdır.

Youtube videoları kaç dakika olmalı?

Youtube videoları konusunda yanlış bilinen bir gerçekte burada herkes 10 dakika üzeri video atılmasını söylüyor. Günümüz verilerine baktığımızda insanlar daha kısa videoları daha fazla izliyor. Çünkü insanlar kısa videoları daha çok seviyor. Bu tiktok ve reels sayesinde daha da gelişti. Youtube da bu konuda shorts gibi bir sistemi ortaya çıkarttı. Bu nedenle görülüyor ki bir reklam daha fazla koymak adına 10dakika dolduracağım diyerek uğraşmaya gerek yok. Ki zaten bu bile yanlış 8dakika sonrasında ek youtube reklamı koyabiliyorsunuz.

Çalıştığımız kanalların kategori ve konulara göre elimizdeki veriler ışığında net dakikalar verebiliyoruz. Ama genele baktığımızda 2-3 dakikalık videoların makul olduğunu söyleyebilirim. Fakat dediğim gibi kitleniz çok önemli bu konuda. Kitleniz 2 dakikalık videolar da izliyor olabilir, 20 dakikalık videoları da seviyor olabilir. Bu nedenle youtube verileriniz ve istatistiklerinize göre net bilgiyi vermek daha doğru.

 

YouTube’a video yükleyenler para kazanıyor mu? (Youtube Seo Rehberi)

Youtube video yükleyenler eğer youtube para kazanma sınırını aşıp gerekli kurallara uyuyorsa ülkemizin gelir oranına göre ciddi rakamlarda bir kazanç elde ediyor. Ama burada önemli olan para kazanan bir youtube kanalı sahibi olabilmek. Youtube bir şirket ve para kazanmayı düşünüyor. Sen kanalınla para kazandıracak potansiyeldeysen eğer sana youtube para kazandırır. Fakat yapacağın yanlış hareketler algoritma tarafından hemen anlaşılacağı için para kazanmanı engellemen mümkün. Eğer aktif para kazanan bir kanala sahip fakat gelirin düşükse yine bu konuda ekibimiz elinden geldiğince destek vermeye devam ediyor.

YouTube beğeni para kazandırıyor mu?

Youtube beğeni ve izlenme para kazandırmaz. Youtube sadece reklam izleniminden ve sponsorluk gelirlerinden para kazanabilirsiniz.

YouTube’da en çok ne izleniyor?

Youtube da en çok eğlence kategorisi ve oyun kategorisi izlenmektedir. Fakat şu da unutulmamalı ki youtube sisteminde her konu ve kategoriye göre bir kitle mevcut. Bu nedenle kitlenize odaklanmak sizlere ciddi anlamda fayda sağlayacaktır. YouTube’da en çok ne izleniyor diye sormak yerine kitlemi videoda nasıl tutarım yada nasıl sadık bir youtube kitlesi oluştururum diye sormak daha mantıklı.

YouTube'a video yükleyenler para kazanıyor mu? YouTube algoritması nasıl çalışır?
YouTube algoritması nasıl çalışır?

YouTube algoritması nasıl çalışır?

Youtube algoritması özüne bakıldığında video izleyen kişiye göre çalışır. İçerik üretici tarafında algoritma para kazanmaya bakar fakat video izleyenlere de en doğru en ilgili videoyu sunmayı çalışır. Bu nedenle yaptığımız çalışmalarda ilk önceliğimiz kitleniz oluyor. daha sonra bu kitleye göre algoritma tarafında düzenlemeler yapıyoruz kanalınızda. Kullandığımız özel program sayesinde en detaylı istatistikler elimizde olduğundan sizlere net veriler veriyoruz.

YouTube izlenme sayısı nasıl belirleniyor?

Youtube izlenme sayısı videonuzu izleyen kişiler tarafından belirleniyor. Tabi ki bu şu demek değil aynı kişinin defalarca aynı videoyu izlemesi video izlenme sayınızı arttırmaz. Ancak ve ancak farklı zamanlarda bunu yaparsa sayabilir. Genelde insanlar bir bilgisayarda videoyu tekrar tekrar izleyerek izlenme sayısını arttıracağını düşünüyor. Maalesef böyle bir durumu sistem algılıyor. Aşırıya kaçınılma durumunda ise kanalı veya izlenme yapanı cezalandırıyor.

YouTube başlığı kaç karakter olmalı?

Youtube başlığı maksimum 100 karakter olmalıdır. Youtube başlığı mümkün olduğu kadar kısa, ilgi çekici ve içinde anahtar kelime barındırmalıdır. Benim tavsiyem şu şekilde oluyor. Video başlığı başına ilgi çekici bir kelime daha sonra düşünülmüş anahtar kelime içeren bir cümle şeklinde. En sonda eğer varsa video sayısı yada anahtar kelime içermeyen videoyu açıklayan kelimeler şeklinde olmalıdır. Çünkü sistem arama sonuçlarında belirli bir karaktere kadar gösterir. Bu youtube arama motorunda farklı, Google arama motorunda farklıdır. Youtube başlığında gereksiz yazılardan ve sürekli videolarınızda tekrarladığınız kelimelerden kaçınılmalıdır.

  • Şimdi sizde ayrıcalıklardan yararlanıp profesyonel youtube seo ve danışmanlık hizmetinden yararlanmak için whatsapp dan bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  • Bionluk müşteri yorumlarımızı görmek için tıklayınız.

 

2 thoughts on “YouTube SEO Rehberi: En Çok Sorulan Sorular?”

  1. ytseouzmanı bu konuda çok uzman biri. Gerçektan aldığım hizmetten son derece memnunum. Youtube kanalım anında yükselişe geçti. Kazandığım para iki katına katlandı. Çok teşekkür ederim hocam sağolun

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top