YouTube Rakip Analizi Nedir?

YouTube Rakip Analizi

YouTube Rakip Analizi Nedir?

YouTube Kanal Analizi, kanalın başarı ve başarısızlığı hakkında kapsamlı bir rapor verirken; YouTube Rakip Analizi benzer içerikler üreten rakip kanallar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. YouTube Analytics ile yapılan raporlamada, içeriklerin izlenme oranları, hedef kitle hakkında bilgi sahibi olunabilir ve alınan sonuçlara göre de yeni stratejiler belirlenir. YouTube Analytics, kanalın durumunu ortaya koyarken, rakip kanallar hakkında bir raporlama sunmaz.

YouTube Rakip Analizi Araçları kullanılarak, rakip kanallar ile izlenme oranlarının farkları görülebilir. Başlangıçta aynı kategoriye ait diğer kanalın içerikleri izlenmeli, atlanan bir yer varsa not edilmeli, içeriklerin süresi ve başlığına dikkat edilmelidir. Ayrıca rakip kanalın yeni içerikleri takip edilmelidir. Böylelikle YouTube Rakip Analiz sonuçlarına uygun olarak üretilen içerikler sayesinde rakibin önüne geçilebilir.

YouTube Rakip Analizinin Yararları Nelerdir?

YouTube Rakip Analizinin kanala kazandıracağı birçok yarar vardır. Öncelikle içeriklerin izlenme oranları düşükse, neyi eksik yaptığınızı anlamanıza yardımcı olur. Başarılı bir içerik için, iyi bir hikâye, iyi çekilmiş bir görüntü, SEO çalışmaları sonucunda oluşturulmuş doğru içerik ismi, açıklama, etiketleme ve küçük resimler gerekir. Saydığımız tüm bu unsurlar izlenme oranları çok yüksek içeriklere sahip kanallar takip edilerek oluşturulmalıdır.

Yeniliklere açık olunmalı, en yeni trendler içeriklere yansıtılmalıdır. Her şeyin çarçabuk tüketildiği günümüzde, özellikle genç nesil için oluşturulan içeriklerin yenilikçi bir dile sahip olması gerekir. Kendi etrafında dönen bir kanal yerine rakiplerine ayak uydurabilen, farklı, yaratıcı içerikler üreten kanallar kullanıcıların daha fazla ilgisini çekmektedir.

Özellikle içeriklerin kimler tarafından tercih edildiği belirlendikten sonra, yaş grubuna uygun bir dil kullanılmalıdır. YouTube Rakip Analizi ile rakiplerin nasıl bir dil kullandığı örnek alınabilir. Arama motorlarında içeriğinize uygun arama sonuçlarında üstlerde yer almak için kullanıcıyı harekete geçirecek, etkileyici ve net bir başlık seçmek gerekir.

Kullanıcı başlığı gördüğünde, ihtiyacı olanı bu içerikten alacağına inanmalıdır. İsim belirlemeden önce SEO çalışmasına uygun olarak, en fazla arama yapılan kelimelerin hacimleri belirlenmeli ve belirlenen anahtar kelime başlıkta geçmelidir.

SEO programları yerine arama sonuçlarının en altında verilen alternatifleri kullanarak da anahtar kelime belirlenebilir. YouTube Rakip Analizi, özellikle rakip kanalın içeriklerine yapılan yorumları okumaktan geçer. Yorumlarda belirtilen içerikle ilgili eksiklikler veya beğenilere uygun olarak içerikler tasarlanmalıdır.

YouTube Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

YouTube Rakip Analizi, mutlaka yapılması gereken bir çalışmadır. İlk etapta benzer içerikler üreten rakiplerin kim olduğu belirlenmelidir. Benzer içeriklere sahip, aynı kitleye hitap eden kanalları tanımak ve kanal trafiğini izlemek gerekir. Rakipler belirlendikten sonra, özellikle en fazla beğeni alan içerikten başlayarak tüm yayınladıkları içerikler izlenmelidir. İçerikler, yaptıkları kampanyalar ve pazarlama yöntemleri hakkında fikir verebilir.

Rakip kanal sahiplerinin kullanıcılarla etkileşimi, ne kadar sürede yeni içerik yüklediği, yorumlara cevap verme süresi, sorulara yeterli cevap veriyor mu gibi kıstaslara dikkat edilmesi gerekir. Böylece hedef kitleyle olan iletişimin nasıl olması gerektiği ile ilgili bir tavır belirlenebilirsin. YouTube Rakip Analizi, rakiplerin eksiklerini belirlemektir. Böylece içerik üretirken aynı hataya düşülmez.

YouTube’da yüklü olan binlerce içerik içinden tercih edilen içeriklere sahip olmak için, rakip kanalların bildirimlerini almalısınız. Rakip kanalın yeni yüklediği içeriğin bildirimini aldıktan sonra, siz de benzer bir içerik üretip yükleyebilirsiniz.  Böylece önerilen içerikler içinde sizin içeriğiniz de olur.

YouTube Rakip Analizi

Önerilen içerik listelerinde yer almak için, rakip kanalların ürettiği isim, etiket ve açıklama kısımlarının benzerlerini kullanmanız gerekir. Kanalınızın YouTube Rakip Analizi için Ytseouzmanı ile iletişim kurabilirsiniz.

Youtube Rakip Analizi Hizmeti hizmeti Bionluk da…

Bionluk.com üzerinde youtube seo ve danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bknz: TIKLAYINIZ

Bunun yanında whatsapp üzerinden ulaşarak yt seo ve yt danışmanlık %10 indirimden faydalanabilirsiniz. Whatsapp irtibat

Yt seo ve danışmanlık hizmetlerinden ayrıntılı şekilde bilgi almak için mesaj atmanız yeterli.

Yt danışmanlık ve rakp analizi ile ilgili Bir Sorunuz mu Var? Bize sor

Hemen iletişim bölümünden iletişime geç. Youtube kanalını büyütmek için yapmanız gereken şey; bizimle iletişime geçmek. Bunun için iki kanal var mesaj gönderebilirsin yada mail atabilirsin.

Ama unutma kanal linkini gönder ki ücretsiz ön inceleme yapalım. Bknz: İletişim

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top